Mitte väga kaua aega tagasi käis mu sõber nõustamisel ja tuli tagasi arusaamisega, et tal võib olla ATH. Sõbra jaoks, kes oli juba 30ndates, oli see natuke nagu valgustushetk. Kuigi sisuliselt oli ta 15 aastat stabiilselt tööl käinud ja sai tõhusalt hakkama, siis ei mõelnud ta sellele liiga palju. Alles siis, kui ta kaotas oma töökoha ja otsis uut töökohta, hakkasid raskused kerkima.
ATH paralüüs on raskused, mis takistavad inimestel igapäevatoimingute sooritamist. ATH- l on kolme tüüpi paralüüsi: vaimne; otsuse ja ülesande paralüüs (Claritas). Kliiniline psühholoog Sharon Saline (2023) selgitab, et paljud ATH-ga inimesed kogevad ülesannete paralüüs, seisundit, mida iseloomustavad ülekaalukad tunded, huvipuudus ülesande vastu ja negatiivsus edu suhtes. See halvatus põhjustab sageli tõsist madalat enesehinnangut, mida raskendavad ATH-ga seotud probleemid ülesannete algatamisel, organiseerimisel, prioriteetide seadmisel, keskendumise säilitamisel ja soorituse ärevuse haldamisel. Stress, mure ja madal enesehinnang takistavad veelgi keskendumist, mistõttu on ATH-ga inimestel veelgi raskem ülesandeid alustada, jätkata ja lõpetada. See edasilükkamise ja vältimise tsükkel süvendab probleemi, mis viib veelgi suurema tegevusetuse tekkimiseni.
Kuidas mõjutab see SLD-ga inimesi?
Vastavalt 2013. aasta uuringutele on 31% kuni 45% inimestest spetsiifilised õpiraskused (SLD), samuti ATH(DuPaul jt). See arv võib siiski varieeruda sõltuvalt konkreetsest valdkonnast. Näiteks on näha, et see määr on suurem nende inimeste seas, kellel on lugemisraskusi, 25-48% (Sadek, 2018), võrreldes matemaatikaga seotud raskustega, mis jäävad 11% ja 30% vahele (Capano et al., 2008).
Kuidas see mõjutab tööotsingut?
Gillette’i (2022) sõnul võib ülesannete paralüüs või sellega tihedalt seotud valikute paralüüs – mida sageli nimetatakse otsustamatuseks või otsuste edasilükkamiseks – tekitada tunde, et valikuid on liiga palju ja seega liiga palju otsuseid, mis viib stressi, mille tagajärjel ei saa kunagi midagi tehtud. See tähendab, et inimene, kes võib soovida tööd, võib olla ülekoormatud sellega, kuidas ja kuhu oma CV-d saata ja seega langeda masendusse, et ei suuda avaldusi esitada.
Mida saab selle vastu ette võtta?
Et tõhusalt võidelda ülesannete paralüüsi vastu, on oluline:
- jagada ülesanded väiksemateks, saavutatavateks sammudeks.
- taimeri (aja) seadmine aitab keskenduda ühele ülesandele korraga.
- korraldage ülesanded visuaalselt tahvlil või planeerijal, sealhulgas planeerige puhkepausid.
- kehtestage rutiin, et töötada igapäevaselt ülesannete kallal, keskendudes pigem nende alustamisele kui lõpetamisele.
- rõhuta ülesandete lõpetamist täiuslikkuse asemel.
- viige igapäevastesse ülesannetesse sisse mängulisi elemente.
Konkreetselt tööotsijatele
Üks tehnika, mida mulle meeldib kasutada tööotsimise lihtsustamiseks, on minna otse ettevõtte veebilehele. On olemas lugematu hulk tööotsingu veebilehti ja kui seal juhtub olema kirjas, kes on tööandja, siis võib sellel tööandjal olla “karjääri” lehekülg, kus on kirjas töökoht ja otsene viis kandideerimiseks. Tööotsingu veebilehed võivad seevastu muuta tööotsimise oluliselt keerulisemaks, sest: 1) on tohutu hulk vorme, mida täita, kui kandidaadil võib olla juba valmis CV; 2) kui veebileht ei toimi hästi, võib see heidutada kandidaate sammude täitmisest.
Lisaks takerduvad paljud tööotsijad perfektsionismi ideesse. Nad vaatavad kriteeriumide nimekirja ja eeldavad, et need peaksid 100%-lt vastama. Samuti kalduvad nad uskuma, et nende taotlus peab olema parim, mis kunagi kirjutatud. Vastupidiselt sellele toob Dr. Ruth Gotian Forbesis avaldatud artiklis “Why You Need Only To Meet 40% Of Requirements In Job Descriptions” välja, et töökirjeldused loetlevad sageli pigem kvalifikatsiooni “soovide nimekirja” kui rangeid nõudeid. Kandideerimine isegi siis, kui te vastate vähem kui pooltele neist, võib ikkagi viia eduka töökoha leidmiseni, seades kahtluse alla arusaama, et selleks, et teid kaalutaks, peate olema täiuslik sobiv kandidaat.
Hankige abi, kus saate
Viimane näpunäide on küsida abi. Eri riikides on erinevad võimalused abi saamiseks karjääri otsimisel. Näiteks karjäärinõustaja võib olla suurepärane võimalus saada tuge tööotsingute ajal. Loomulikult ei ole see inimestele alati rahaliselt jõukohane, mistõttu võiks esimeseks sammuks olla töötukassa avalike võimaluste kontrollimine. Oluline on märkida, et võimalused ei ole mõeldud ainult töötutele. Näiteks Eestis pakub töötukassa sageli tasuta uusi kursusi, seminare või ümberõpet, mis on avatud kõigile piirkonna inimestele, kes on huvitatud uuest karjäärist. Veelgi enam, paljud inimesed leiavad tööd võrgustike loomise kaudu, mis võib juhtuda mõnel sellisel seminaril. Tegelikult on Gotiani (2021) sõnul mõnikord kuni 70% vabadest töökohtadest isegi mitte avalikult välja kuulutatud.
Tööotsimise keerukuses navigeerimisel, eriti kui tegemist on ATH-ga ja ülesannete halvatusega, võib see teekond tunduda täis takistusi. Ülesannete jagamine väiksemateks, juhitavateks sammudeks, võrgustike kasutamine ja ootuste kohandamine seoses tööalaste nõuetega võivad olla tõhusad meetmed tööotsinguid takistava halvatuse vastu. Lisaks sellele võib arusaamine, et täiuslikkus ei ole edu eelduseks, vähendada oluliselt stressi, mis võib takistada oma avalduse esitamisest.
Viited
Claritas, no date, Claritas, viewed 23 April 2024, https://claritas.ee/
DuPaul, G. J., Gormley, M. J. ja Laracy, S. D. (2013). LD ja ADHD komorbiidsus: DSM-5 mõju hindamisele ja ravile. J. Learn. Disabil. 46, 43-51. doi: 10.1177/0022219412464351.
Capano, L., Minden, D., Chen, S. X., Schachar, R. J. ja Ickowicz, A. (2008). Matemaatilise õppimise häire kooliealistel lastel, kellel on tähelepanupuudulikkuse ja hüperaktiivsuse häire. Can. J. Psychiatry 53, 392-399. doi: 10.1177/070674370805300609.
Gotian, R. (2021). Miks tuleb töökirjeldustes täita vaid 40% nõuetest. Forbes. Kättesaadav: https://www.forbes.com/ [Kasutatud 3. aprill 2024].
Gillette, H. (2022). Kõik ADHD halvatusest. Psych Central. Meditsiiniliselt läbi vaadanud Marc S. Lener MD, 4. mai. Kättesaadav: https://psychcentral.com/adhd/adhd-paralysis [Kasutatud 3. aprill 2024].
Sadek, J. (2018). Kliiniku juhend ADHD kaasuvate haiguste kohta lastel ja noorukitel: Case Studies. London: Springer.
Saline, S. (2023) “Overcome ADHD Task Paralysis”, Psychology Today. Kättesaadav: https://www.psychologytoday.com/us/blog/on-your-way-with-adhd/202309/overcome-adhd-task-paralysis [Kasutatud 3. aprill 2024].